Dworzec kolejowy Brzesko-Okocim

Dworzec kolejowy Brzesko-Okocim

Dworzec kolejowy Brzesko-Okocim jest już czynny dla pasażerów. Jedną z nowości jest na przykład monitoring, winda czy bateria słoneczne.

To, co pierwsze rzuca się w oczy to na pewno nowa elewacja, wymieniony dach, drzwi i okna. Energia pozyskana z baterii słonecznych służy do podgrzewania wody. Nowością jest także winda, ułatwiająca poruszanie się po dworcu i dostęp dla każdego. Obiekt posiada także system monitoringu wizyjnego, który pozwala na nadzorowanie pomieszczeń dworca, parkingu czy okolic dworca. Całość z pewnością zwiększy bezpieczeństwo podróżujących.

Nowa przestrzeń dworca kolejowego w Brzesku jest bardziej przyjazna i funkcjonalna. Obiekt został także dopasowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Przebudowie uległy hol kasowy i poczekalnia. Uwzględniono także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Dla osób niedowidzących zamontowano specjalnie płytki kierunkowe, ułatwiające korzystanie z dworca.

Parking tuż przy budynku ma 29 miejsc i wyznaczono także miejsca dla osób niepełnosprawnych.

W wyremontowanym budynku niektóre pomieszczenia będą zagospodarowane przez Urząd Miasta w Brzesku. Natomiast na piętrze ma powstać przychodnia lekarska.

Prace budowlane i remontowa trwały około dwa lata. Wszystko rozpoczęło się w lipcu 2010 roku. Całość została wykonana przez Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane Ład-Bud z Tarnowa, zgodnie z projektem przygotowanym przez Zespół Projektowy AMD z Jaworzna. Nadzór inwestorski prowadziła firma GRI Generalny Realizator Procesu Inwestycyjnego z Krakowa. Wartość inwestycji wyniosła ok 3,7 mln złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków budżetu państwa i własnych PKP S.A.

Dworzec w Brzesku jest jednym z wielu obiektów po gruntownym remoncie udostępnionym przez PKP w tym roku. Polskie Koleje Państwowe S.A. sukcesywnie i konsekwentnie realizują program modernizacji dworców kolejowych. Planem objęte są dworce na terenie całego państwa. Inwestycje zaś znajdują się na różnym etapie zaawansowania: od przygotowania dokumentacji po trwające lub dobiegające końca prace remontowe.